Dotýkají se Vašeho podnikání změny zákoníku práce? Jsou nejen o "home office"
V uplynulých týdnech byl úspěšně završen legislativní proces novelizace zákoníku práce, změny jsou účinné od 1.10.2023 a cílem novelizace je transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1158 o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob a směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1152 o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii.
Vnímáme, že ne všichni zaměstnavatelé přijali tyto změny pozitivně a my chápeme proč. Co se mění a s jakými důsledky pro firmy a zaměstnance?
Mezi hlavní změny, které novela přináší, patří především úprava pracovního režimu „home office“ a režimu zaměstnanců pracující na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti.
Těhotné zaměstnankyně, rodiče s dětmi do 9 let a osoby pečující o závislé osoby mohou požádat zaměstnavatele o výkon práce na dálku, tzv. „home office“ a zaměstnavatel musí řádně písemně zdůvodnit, pokud by takovému požadavku vyhovět nechtěl. Pokud budete uzavírat dohodu o práci na dálku, tato musí mít písemnou formu. Zaměstnancům pracujícím z domu také přísluší paušální náhrada za běžné náklady, jako je energie, teplo a voda dle hodinové sazby, kterou stanoví vyhláška MPSV, přičemž tato částka bude daňově uznatelná.
Nově je také zaměstnavatel povinen rozvrhovat pracovní dobu zaměstnancům pracujícím na dohodu, a to alespoň 3 dny předem, pokud se nedohodnou jinak. Pravidla pro přiznání dovolené zaměstnancům pracujícím na dohodu jsou nově podobná jako při pracovním poměru, což může v praxi přinášet určité problémy.
Novela se dotýká také doručování v pracovněprávních vztazích, přičemž platí, že zaměstnanec nemusí doručení do emailové schránky potvrdit uznávaným elektronickým podpisem.
Pokud tedy máte zaměstnance, musíte řešit změny v těchto oblastech:
- home office
- flexibilní dohody
- výhody pro těhotné a rodiče malých dětí
- rodičovská dovolená
- digitalizace v doručování
- změny pracovní doby
- nepřetržitý odpočinek v týdnu
- přesčasy ve zdravotnictví
Je důležité zaměřit se na odpovídající úpravu pracovněprávní dokumentace a nastavení vztahu s „dohodáři“.
Jednotlivým změnám a důsledkům pro zaměstnavatele i zaměstnance, které novelizace přináší, se budeme podrobněji věnovat v dalších článcích.
Pro více informací sledujte náš profil nebo nás kontaktujte.
Mgr. Jaroslav Hroza, advokát a partner
Mgr. Martina Petlachová, advokátní koncipientka