zde se nacházíte:
Úvod > Aktuálně > Máte doložky mlčenlivosti o výši odměn ve smlouvách se svými zaměstnanci? Pozor na kontroly OIP!

Detail news

Máte doložky mlčenlivosti o výši odměn ve smlouvách se svými zaměstnanci? Pozor na kontroly OIP!

06.02.2025

Jsou doložky mlčenlivosti o výši odměny v pracovní smlouvě nebo vnitřním předpisu zaměstnavatele vždy oprávněné? Dle zákoníku práce smí zaměstnavatel uložit zaměstnancům povinnost zachovávat mlčenlivost pouze v případě, že tato povinnost vychází z jeho oprávněného zájmu. Absolutní mlčenlivost (např. nemožnost sdělit výši mzdy komukoliv včetně rodinných příslušníků) nebo mlčenlivost mezi kolegy je zpravidla v rozporu se zákonem a zaměstnavatel tímto jednáním může zákoník práce porušovat. 

Proč je to důležité? Transparentní odměňování je klíčem k zajištění rovnosti na pracovišti a eliminaci diskriminace. Pokud zaměstnanci nevědí, zda jejich mzda odpovídá jejich pozici a kvalifikaci, nemohou dle názoru kontrolních orgánů efektivně bránit svá práva. Právě proto inspektoráty práce nyní intenzivněji sledují, zda zaměstnavatelé v této souvislosti nepřekračují zákonné mantinely.

Na co si dát pozor? Platná doložka mlčenlivosti může existovat pouze v případě, kdy zachování mlčenlivosti chrání specifický oprávněný zájem zaměstnavatele (např. zachování mlčenlivosti o výši odměny ve vztahu ke konkurenci u osob zaměstnaných na pozicích vysoce odborných a specifických). Pokud tento zájem neexistuje, resp. v případném řízení není prokázán, je důsledkem neplatnost takové doložky.

Otázkou doložek mlčenlivosti v pracovních smlouvách se důkladně zabýval i Veřejný ochránce práv, který zveřejnil i rozsáhlý text, jenž se problematikou detailně zabývá. 

Chcete vědět víc? Naši kolegové Vám rádi pomohou s analýzou Vašich pracovních smluv a prověří jejich soulad se zákonem. Ozvěte se nám!

Mgr. Jaroslav Hroza, partner

Bc. Lucie Šalanská, paralegal