Návrh zákona o kybernetické bezpečnosti schválen vládou!
Vláda minulý týden schválila návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti, jenž vypracoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Schválení návrhu zákona znamená, že bychom se mohli do konce roku 2024 dočkat účinnosti zákona implementující směrnici NIS2, který v mnoha ohledech na poli kybernetické bezpečnosti výrazně „zamíchá kartami“.
Co přináší nový zákon?
· Implementace evropské směrnice NIS2: Návrh zákona zavádí standardy evropské bezpečnostní směrnice NIS2, která si klade za cíl zvýšení bezpečnosti sítí a informačních systémů v členských státech EU. Právní úprava by měla zvýšit celkovou odolnost členských států a jejich páteřní infrastruktury vůči kybernetickým hrozbám.
- Prověřování a vylučování rizikových dodavatelů: Návrh zákona obsahuje mimo jiné mechanismy pro prověřování a případné vyloučení jednotlivých dodavatelů, jenž jsou členy dodavatelského řetězce, kteří představují bezpečnostní riziko pro stát.
- Rozšíření okruhu chráněných subjektů: Zákon velmi citelně rozšiřuje okruh orgánů a osob, které podléhají zvýšené ochraně, včetně organizací, jenž mají význam z ekonomického a celospolečenského hlediska.
- Zavedení nových procesů: Nový zákon přináší nové procesy a nástroje, které (snad) budou v některých ohledech znamenat i zjednodušení a zpřehlednění stávající právní úpravy.
- Zavedení povinnosti hlášení bezpečnostních incidentů: Návrh zákona zavádí povinnost poskytovatele podávat hlášení o zvládání kybernetických bezpečnostních incidentů, v čemž se podobá ochraně osobních údajů dle GDPR. Nástrojem pro veškerou komunikaci mezi poskytovateli a NÚKIB však bude nový Portál NÚKIB, jenž by měl po zavedení snížit administrativní zátěž jednotlivých povinných subjektů.
Významné změny a cíle
Návrh zákona klade důraz na zavedení preventivních opatření a zajištění dlouhodobě udržitelné kybernetické bezpečnosti prostřednictvím zvyšování odolnosti celospolečensky klíčových osob a institucí.
Co nás čeká dál?
Nyní budou do návrhu zákona zapracovány určité úpravy, následně bude návrh zákona předložen k projednání do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Zůstaňte s námi ve spojení pro další novinky a informace o právních aktualitách!